niedziela, 24 listopada 2019

OBJAWY OTRZEWNOWE (wzmożone napięcie powłok brzusznych) : Blumberga, Rovsinga, Chełmońskiego, Jaworskiego i Murphy'ego) i objaw Goldflama.


  Wykonując badanie fizykalne brzucha należy kierować się na „4 - O”- oglądanie chorego na 4 sposoby:
1. Oglądanie brzucha chorego zwracając uwagę na symetryczność, wysklepienia, blizny itp. 
2. Osłuchanie perystaltyki w każdym kwadrancie stwierdzając czy jest obecna i dobrze słyszalna. 
3. Opukiwanie jamy brzusznej pozwala wykluczyć płyn w jamie otrzewnej.
4. Badanie palpacyjne dzięki któremu można 3 zaobserwować objawy otrzewnowe (wzmożone napięcie powłok brzusznych, objawów:
 Blumberga, Rovsinga, Chełmońskiego, Jaworskiego i Murphy'ego) i objaw Goldflama.


Objaw Blumberga – badający układa opuszki palców na powierzchni powłok brzusznych i dokonuje powolnego, lecz głębokiego ucisku, a następnie nagle odrywa dłoń. Pojawienie się zwiększonej bolesności bezpośrednio po oderwaniu dłoni wskazuje na podrażnienie (peritonismus) lub zapalenie otrzewnej (peritonitis).

Objaw Rovsinga – objaw zapalenia wyrostka robaczkowego lub zapalenia otrzewnej. Badanie wykonuje się oburącz. Badający układa swą jedną dłoń w okolicę lewego dołu biodrowego prostopadle do okrężnicy zstępującej, a następnie wywiera swoją drugą dłonią równomierny ucisk na dłoń wcześniej przyłożoną do skóry brzucha.

Objaw Chełmońskiego – objaw chorobowy występujący w chorobach wątroby,
polegający na występowaniu bolesności w trakcie uderzenia (medycznie wstrząsania) w okolicę łuku żebrowego prawego.Zwykle badanie tego objawu polega na położeniu dłoni na łuku żebrowym prawym i następnie uderzeniu w dłoń pięścią drugiej ręki.



Objaw Jaworskiego objaw charakterystyczny dla zapalenia wyrostka robaczkowego. Pacjent w pozycji leżącej podnosi kończynę dolną prawą do góry. Następnie badający naciska palcami dłoni okolicę wyrostka robaczkowego, a pacjent jednocześnie
opuszcza wyprostowaną w stawie kolanowym kończynę do poziomu.

Objaw Murphy`ego – objaw chorobowy służący do różnicowania bólu w okolicy podżebrowej prawej. Uważa się, że jest dodatni w przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego i jego kamicy,natomiast ujemny w przypadku zapalenia dróg żółciowych bądź ich kamicy.

Objaw Goldflama  wywoływany przez uderzanie pięści badającego w grzbiet drugiej rozwartej ręki, przyłożonej w okolicy kąta kręgosłupowo-żebrowego. Prawidłowo wstrząsanie tej okolicy nie wywołuje bólu. Pojawiający się ostry ból stanowi dodatni objaw Goldflama i sugeruje ostry proces zapalny nerki po stronie badanej. 

Objaw kaszlowy – objaw z grupy objawów otrzewnowych. W związku ze wzrostem napięcia mięśni brzucha podczas kaszlu u chorego z zapaleniem otrzewnej występuje ból, odpowiednio: uogólniony, przy rozlanym zapaleniu otrzewnej. miejscowy, przy ograniczonym zapaleniu otrzewnej.Pacjent ma leżeć i zakasłać.

Objaw z mięśnia lędźwiowo-udowego - to jest nagły ból okolicy lędźwiowej,
promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda lub do łydki albo stopy. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia powyższych okolic ciała.

Objaw z mięśnia zasłonowego – ból wywołany przy rotacji wewnętrznej lub zewnętrznej uda ustawionego w zgięciu. Może dowodzić obecności procesu zapalnego okolicy mięśnia zasłonowego, np.zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Próba Romberga – element badania neurologicznego wprowadzony w 1846 roku przez niemieckiego neurologa Moritza Romberga . Próba Romberga jest przeprowadzana w celu oceny równowagi statycznej bez kontroli wzroku. Próba nie wymaga specjalistycznej aparatury pomiarowej lub pomieszczenia, w którym wykonywane jest badanie.
  • Osoba badana jest w pozycji stojącej ze złączonymi stopami i otwartymi oczami, a kończyny górne są opuszczone wzdłuż tułowia.
  • Badający poszukuje cech niestabilności bądź chwiejnej postawy mogącej świadczyć o niezborności ruchowej będącej wyrazem uszkodzenia móżdżku bądź narządu przedsionkowego (padanie w stronę uszkodzenia w obu powyższych przypadkach).
  • Badający musi być tak ustawiony, aby w razie potrzeby mógł uchronić osobę badaną przed upadkiem.
  • Poprosić osobę badaną, by zamknęła oczy.
  • Przez ok. 30 sekund badający obserwuje osobę badaną pod kątem chwiejności postawy.
  • Próbę uznaje się za dodatnią, gdy osoba badająca zaobserwuje chwiejną postawę dopiero po zamknięciu oczu osoby badanej (postawa bez kontroli wzroku), będącą wyrazem niezborności czuciowej tylnosznurowej (ataksji sensorycznej)

Próba Webera – jest to metoda badania słuchu polegająca na przyłożeniu wprawionego w drgania stroika do czoła lub szczytu czaszki pacjenta. Zadaniem chorego jest określenie w którym uchu dźwięk słyszany jest głośniej. W przypadku zdrowych badanych dźwięk słyszany jest jednakowo w obu uszach. Badanemu z przewodzeniowym uszkodzeniem słuchu (czyli związanym z zaburzeniem ucha środkowego i zewnętrznego) dźwięk wyda się głośniejszy w chorym uchu. Dzieje się tak ponieważ do ucha zdrowego dochodzą fale akustyczne zarówno drogą przewodnictwa kostnego jak i powietrznego, które wzajemnie interferują powodując zmniejszenie amplitudy fali. Taka sytuacja może być nawet uzyskana eksperymentalnie poprzez zatkanie jednego ucha palcem. Natomiast chory z odbiorczym uszkodzeniem słuchu będzie lepiej słyszał stroik w uchu zdrowym.

Próba Rinnego – określa czas słyszenia drgań widełek ustawionych kolejno na wyrostku sutkowatym ( jest w czaszce w tylnej części jest to jako - przewodnictwo kostne) i przy małżowinie (przewodnictwo powietrzne).Słyszenie polega na odbiorze fal akustycznych we właściwym receptorze znajdującym się w uchu wewnętrznym (narząd Cortiego). Podczas wsłuchiwania się w dźwięk  kamertonu (przyrząd do strojenia instrumentów muzycznych) przy przyłożeniu go do wyrostka sutkowatego odbierane są drgania przewodzone przez kość. Podczas przełożenia kamertonu do przodu i słuchania dźwięku tuż przy przewodzie słuchowym zewnętrznym słyszalne jest drganie widełek kamertonu w powietrzu. Są to dwa typy przewodnictwa dźwięków: pierwszy to tzw. przewodnictwo kostne, drugi zaś typowe przewodnictwo powietrzne.W przypadku prawidłowo słyszącego ucha dźwięki wytwarzane przez kamerton znajdujący się w okolicy ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego (przewodnictwo powietrzne) słyszane są lepiej (dłużej), niż dźwięki wytwarzane przez kamerton przyłożony do wyrostka sutkowatego (przewodnictwo kostne). Wynik ten określamy jako próba Rinnego dodatnia.W przypadku niedosłuchu przewodzeniowego, przewodnictwo kostne pozostaje mniej upośledzone, dzięki czemu dźwięki kamertonu przystawionego do wyrostka sutkowatego słyszane są lepiej (dłużej), niż dźwięki przenoszone drogą przewodnictwa powietrznego. Wynik takiej próby określamy jako próba Rinnego ujemna.W niedosłuchu czuciowo-nerwowym przewodnictwo powietrzne upośledzone jest w równym stopniu jak przewodnictwo kostne przez co wynik próby Rinnego jest dodatni. W niektórych przypadkach wynik badania może być fałszywie ujemny.
W celach przesiewowej diagnostyki próba Rinnego powinna być zawsze wykonywana wraz z próbą Webera gdyż tylko połączenie wyników obu prób pozwala na ustalenie wstępnej diagnozy.
Obustronnie dodatnia próba Rinnego wraz z lateralizacją Webera do jednego ucha wskazuje na niedosłuch czuciowo-nerwowy w uchu przeciwnym do lateralizacji (słabszym).


Objaw Tinela ( lub inaczej nazywany objawem Hoffmana) pozwala na rozpoznanie urazu lub ucisku nerwu nadgarstka i dłoni poprzez jego opukiwanie. Za dodatni objaw Tinela uważa się wystąpienie mrowienia i drętwienia palców badanej kończyny. Próbę Tinela, podobnie jak badanie objawu Phalena, wykorzystuje się m.in. w diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka.
Próba Tinela polega na opukiwaniu przez lekarza pnia nerwu zlokalizowanego w obrębie nadgarstka (ręka pacjenta spoczywa swobodnie na stole). W czasie opukiwania badający może posłużyć się opuszkami własnych palców lub młoteczkiem neurologicznym, co umożliwia kontrolowaną i powtarzalną siłę nacisku. Za dodatni objaw Tinela uważa się pojawienie się uczucia drętwienia, mrowienia lub innych niespecyficznych zaburzeń czucia w obrębie dłoni i palców. W przypadku użycia większej siły w czasie opukiwania może wystąpić przejściowy brak czucia i osłabienie całej ręki. Badanie wykonuje się porównawczo również dla ręki zdrowej.

Objaw Phalena, próba Phalena – objaw chorobowy opisany przez amerykańskiego ortopedę George’a Phalena, występujący w zespole cieśni nadgarstka. Przeprowadza się go, zginając nadgarstek na okres 60 sekund – objaw jest dodatni, gdy po czasie tym wystąpi uczucie mrowienia, promieniujące w kierunku ramienia.
Ten test może zaświadczyć o istnieniu zespołu cieśni nadgarstka i się nazywa objawem Phalena. Lekarz prosi pacjenta o zgięcie nadgarstka na krótki czas (około 60 sekund). Jeśli w tym okresie chory zaczyna odczuwać mrowienie lub pieczenie promieniujące w stronę ramienia – test jest dodatni.


Najczęstszą przyczyną ostrej rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe przez zwyrodniały krążek międzykręgowy. Krążki międzykręgowe to elementy chrzęstno-włókniste kręgosłupa, które kształtem przypominają dyski. Krążki międzykręgowe są zbudowane z pierścienia włóknistego, otaczającego elastyczne jądro miażdżyste. Łączą one poszczególne trzony kręgowe oraz przenoszą i amortyzują obciążenia, na jakie narażony jest kręgosłup. Proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych, który rozpoczyna się już w okresie dojrzewania i postępuje z wiekiem, to dyskopatia, a w odniesieniu do całego kręgosłupa - choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Pod wpływem nadmiernego obciążania dochodzi niekiedy do gwałtownego nasilenia zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, z pękaniem włókien pierścienia włóknistego i przesuwaniem jądra miażdżystego do tyłu, co wywołuje ostre bóle kręgosłupa. Ze względu na specyficzną krzywiznę kręgosłupa oraz przenoszenie największych obciążeń przez jego dolną część najczęstszą lokalizacją źródła bólu są krążki międzykręgowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego (krążki L4/L5 oraz L5/S1). 

Jeśli jądro miażdżyste przemieści się do tyłu w takim stopniu, że spowoduje ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym, do bólu kręgosłupa może dołączyć ból promieniujący wzdłuż tych korzeni. Zwykle ból promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni uda i podudzi, czasami również do stopy i palców kończyny dolnej; mówimy wtedy o ostrej rwie kulszowej.W niektórych przypadkach pierścień włóknisty ulec może całkowitemu przerwaniu, a fragment jądra miażdżystego może wypaść do kanału kręgowego, powodując uszkodzenie korzeni nerwowych. Taki stan to przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego (lub potocznie „wypadnięcie krążka międzykręgowego” lub „wypadnięcie dysku”). Poza bólem mogą się wtedy pojawić objawy neurologiczne spowodowane zaburzeniem funkcji nerwów przez ucisk, takie jak zaburzenia czucia na skórze kończyny dolnej, niedowład stopy czy osłabienie odruchów głębokich.   
niewielkie ruchy kręgosłupa, chodzenie, kaszel czy nawet kichanie powodują nasilić objawy bólowe - poza bólem, pojawiać się mogą zaburzenia czucia o charakterze mrowienia lub drętwienia w takiej samej lokalizacji. Może również wystąpić niedoczulica na skórze w obrębie unerwienia podrażnionego korzenia. W niektórych przypadkach bólowi może towarzyszyć osłabienie siły mięśniowej, zwłaszcza w zakresie zginania lub prostowania stopy. Taki niedowład zwykle pojawia się po pewnym czasie od początku trwania bólu i może się wiązać z nasileniem rwy kulszowej lub, w rzadkich przypadkach, z paradoksalnym zmniejszeniem objawów bólowych, gdy dochodzi do znacznego uszkodzenia korzenia nerwowego.W przypadku rwy udowej ból i zaburzenia czucia mogą promieniować od pachwiny do przedniej powierzchni uda i kolana, a osłabieniu może ulec mięsień czworogłowy uda.
Co zrobić przy objawach rwy kulszowej - pozostać w łóżku, w pozycji leżącej na boku, z ugiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych lub w pozycji na plecach z podłożeniem poduszki pod kolana, może przynieść ulgę już po 1-2 dniach. Nie jest natomiast wskazane pozostawanie przez dłuższy czas w unieruchomieniu w łóżku. Jeśli ból nie zmniejsza się istotnie w ciągu 3-4 dni, konieczna jest konsultacja lekarza.



Kiedy jest pilna wizyta u lekarza i koniecznie jest wskazana: gdy rwie kulszowej towarzyszy osłabienie siły ruchów stopy (brak możliwości zgięcia lub wyprostowania stopy w stawie skokowym), osłabienie siły mięśniowej w innym obszarze kończyny dolnej lub istotne zaburzenia czucia na skórze. Ból kręgosłupa lub rwa kulszowa zwykle utrudniają oddawanie moczu i stolca na drodze odruchowej, jeśli jednak przez kolejne 12 godzin nie udaje się w ogóle oddać moczu, jest to wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza.
W leczeniu zachowawczym bólu krzyża i rwy kulszowej są dobrym rozwiązaniem - fizykoterapia i rehabilitacja im wcześniej zaczyna się odpowiednie ćwiczenia, tym mniejsze jest ryzyko przejścia ostrego bólu w przewlekły zespół bólowy kręgosłupa. Niestety niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak  prądy (prądy interferencyjne) tzw.elektrostymulacja przezskórna, ultradźwięki - (niewskazane w okresie ostrym) - czy ciepło i krioterapia są to metody uzupełniające, ułatwiające właściwą rehabilitację. Leczenie oparte tylko na zabiegach fizykoterapeutycznych odpowiednie masaże i ćwiczeń fizycznych  przynoszą ulgę wielu osobom. Program ćwiczeń powinien być dobrany indywidualnie do pacjenta i wspomagany przez rehabilitanta aż do momentu, w którym pacjent będzie w stanie samodzielnie kontynuować systematyczne ćwiczenia w domu.

BÓL w OKOLICY LĘDŹWIOWO - KRZYŻOWEJ PROMIENIUJĄCY WZDŁUŻ NERWU KULSZOWEGO JEST SPOWODOWANY ZMIANAMI ZWYRODNIENIOWYMI.

https://www.rehab.pl/blog/zapalenie-nerwu-kulszowego/

Paznokcie mówią wiele o stanie zdrowia

Clubbing - paznokcie przybierają wygląd i kształt tarczy zegarka albo łyżeczki położonej do góry dnem są  zaokrąglone i wypukłe. Nazywane są również jako palce pałeczkowate lub Hipokratesa. Bezpośrednią przyczyną tego wyglądu paznokci jest niedotlenienie części ciała.  To problem płuc, oskrzeli oraz wątroby. 

Niebieski kolor niebieskawe zabarwienie paznokci występuje przy niedokrwistości lub słabym krążeniu krwi, czasem towarzyszy również niższej temperaturze ciała (zdrowe osoby nieraz mają sine paznokcie zwłaszcza zimą).Kiedy jednak takie objawy niekoniecznie są związane z typowym zmarznięciem sezonowym, trzeba sprawdź RR ciśnienie krwi i zbadać krążenie. To może być powód zatrucia toksycznymi substancjami.

Długi nawrót kapilarny - To badanie oceniające przepływ krwi przez tkankę. Polega na uniesieniu dłoni na wysokości serca i naciśnij paznokieć przez 5 sekund z siłą wystarczającą do zblednięcia skóry. Po zwolnieniu ucisku zmierz czas, jaki upłynie do momentu powrotu skóry pod paznokciem do normalnego koloru. Prawidłowy nawrót kapilarny powinien wynosić mniej niż 2 sekundy. Dłuższy czas świadczy o zaburzeniach krążenia obwodowego. 



Łamliwe i kruche paznokcie - to objaw braku niektórych minerałów i mikroelementów w organizmie – głównie za mało lub brak magnezu i krzemu. Koniecznie wzbogacić dietę w produkty zawierające te składniki albo uzupełnić ich niedobór suplementami. Łamliwe i kruche paznokcie mogą być także efektem zbyt częstego moczenia i suszenia rąk.

Łuszczyca charakteryzuje się czerwonymi złuszczającymi się blaszkami na paznokciach i zazwyczaj występuje także na skórze. W początkowej fazie choroby paznokcie mogą być kruche, łamliwe i pomarszczone


Onycholiza to jest odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska wówczas pod paznokciem zaczyna się gromadzić powietrze. Cały proces najczęściej postępuje od boku paznokcia i towarzyszy mu białe zabarwienie. Jeśli dodatkowo dojdzie do zakażenia, paznokieć przybierze barwę szarą, żółtą, brązową lub czarną. Najczęściej myślimy, że przyczyną odwarstwienia był uraz lub zakażenie grzybicze. Takie zmiany w obrębie paznokci towarzyszą problemom z tarczycą, cukrzycy lub są wynikiem niedoboru żelaza. 


Koilonychia - to w przeciwieństwo clubbingu. Paznokcie tracą swoją naturalną wypukłość i stają się płaskie, nawet wklęsłe z brzegami uniesionymi do góry.To problem niedokrwistości spowodowana niedoborem żelaza.   

Paznokcie mogą zmieniać nie tylko kolor, ale również kształt. Taka łyżeczkowata płytka świadczy o chorobie zwanej Koilonychią. Wywołana jest ona niedoborem żelaza. Lekarze to schorzenie te paznokcie  kojarzą m.in. z chorobami tarczycy, nerek oraz zaburzenia hormonalne.


Paski, prążki, rowki, bruzdy - Podłużne rowki to objaw niedoboru witamin lub stanu zapalnego w organizmie. U osób starszych taki wygląd paznokci jest całkowicie normalny. Poprzeczne rowki oznaczają infekcję lub są skutkiem przebytej choroby zakaźnej. Płytkie podłużne bruzdy są zjawiskiem fizjologicznym. Natomiast głębokie towarzyszą chorobom układu pokarmowego lub zaburzeniom krążenia ,niewydolność serca, nerek lub niedokrwistość.

„Drzazgi” - to linijne wybroczyny pod paznokciami przypominające wbitą drzazgę to objawy zapalenia wsierdzia, czyli stanu zapalnego obejmującego błonę wyściełającą jamy serca. Późno rozpoznane może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. 

Ciemne plamki na paznokciach zazwyczaj są wynikiem uszkodzenia paznokcia - wskazują na to, że pod uszkodzonym paznokciem wystąpiło krwawienie. Jeżeli plamki przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia do jego krawędzi, nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli jednak nie znikają, trzeba pójść do lekarza,może to być czerniak. Ciemne zabarwienie płytki pod półksiężycem może także wskazywać na problemy z krążeniem, płucami i sercem.

Pół na pół - paznokcie do połowy białe lub o normalnym zabarwieniu, a w dalszej części brązowe towarzyszą przewlekłym chorobom nerek.


Białe lub żółte smugi - to zakażenia grzybiczne i są dość częstą chorobą paznokci. Objawiają się zmianą kształtu paznokcia i białymi lub żółtymi smugami po bokach. Zmianom kolorystycznym często towarzyszy ból. Pamiętaj, że grzybica jest chorobą szybko rozprzestrzeniającą się i trudną do wyleczeniaGrzybica paznokci to schorzenie bardzo częste - częściej występujące na paznokciach nóg niż rąk. Płytka staje się nierówna, słaba, może także boleć przy dotykaniu.

Białe plamki na paznokciach mogą wskazywać na niedobory żelaza i cynku, świadczyć o zaburzeniach przemiany materii, a także osłabieniu. Jeżeli biała barwa obejmuje całą płytkę, może to wskazywać nawet na chorobę nowotworową, niewydolność serca, a także łuszczycę.
Wał paznokciowy świadczy o chorobie zwanej Zanokcicą - taki stan wywołują bakterie - gronkowiec złocisty, powstaje on na skutek np. obgryzania paznokci, narażania ich na okaleczenia, niewłaściwego obcinania paznokci.

 Palce pałeczkowate - przyczyną takiego kształtu paznokci to jest niedotlenienie peryferyjnych części ciała w tym palców,a jeszcze inne przyczyny takiego wyglądu palców to także rak oskrzeli/płuc, wady serca, nadczynność tarczycy i inne poważne choroby, prawdopodobnie marskość wątroby.

Zespół Hornera jako następstwo rozwarstwienia tętnicy szyjnej - Zespół Hornera (in. zespół Claude'a Bernarda-Hornera) – choroba spowodowana przerwaniem współczulnego unerwienia oka pomiędzy ośrodkiem w pniu mózgu, a samym okiem. Do uszkodzenia może dojść na poziomie pierwszego neuronu drogi podwzgórzowo-rdzeniowej (np.przy uszkodzeniu rdzenia szyjnego) - tj.zaburzenie sympatycznego układu nerwowego oka jedna ze źrenic nie powiększa się i powieka też się nie podnosi prawidłowo.

"Galop komorowy S3" podczas rozkurczu komór "S2" następuje zamknięcie zastawki "A" i "P" następnie otwierają się "T" i "M" i słychać"S3" - tj. tzw.  -
 Galop protodiastolowy (S 3 ) jest najwcześniejszym fizycznym odkryciem serca w zdekompensowanej niewydolności serca przy braku ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej lub trójdzielnej lub przecieków od lewej do prawej. Obecność galopu S3 u dorosłych jest ważna, patologiczna i często najbardziej widoczna w osłuchiwaniu serca u pacjentów ze znaczną niewydolnością serca.


"Galop przedsionkowy S4" wskutek końcowego wypełnienia komór krwią przed zamknięciem zastawek "T" i "M" pojawią się tuż przed "S1"

Zasady Badania Fizykalnego - w czterech kwadratach

STETOSKOP - jest o różnej długości więc podczas przeprowadzenia badań fizykalnych rób jak najmniej ruchów czyli zbyt często nie chodź wokół pacjenta by go zbadać 
Zachowaj max.intymność pacjenta - stosuj parawan lub zasłoń prześcieradłem 
Poinformuj pacjenta co planujesz z nim robić.

PAMIĘTAJ:
                  najpierw OGLĄDAMY potem DOTYKAMY dany element ciała pacjenta

STANĄĆ po prawej stronie pacjenta

KOLEJNOŚĆ BADANIA J.BRZUSZNEJ:
- oglądanie
- osłuchiwanie
- opukiwanie
- palpacja

OGLĄDANIE -  pacjent ma być do badania siedzieć lub być w pozycji leżącej i rozebrany do pół - i zaczynamy my oceniamy kl.pier. np. czy jest sinica,wygląd fizyczny,kształt paznokci i ich kolor,czy są obrzęki,kształt i zarys naczyń krwionośnych, czy są żylaki, owrzodzenia oraz rozmieszczenie owłosienia
Następnie opisujemy spostrzeżenia - umiejscowienie wielkość zaobserwowanych zmian.

BADANIE PALPACYJNE - np.pod linią pachową pod piersiami całą ręką spr. czy węzły chłonne nie są powiększone ( cztery palce razem w stronę pleców a kciuk w stronę kl.pier. ),
Na początku badania robi się palpację płytką, a potem palpację głęboką.
Podczas badania palpacyjnego trzeba patrzeć na pacjenta, ponieważ np. zauważyć grymas twarzy zwł.u chorego na półprzytomnego.Przy badaniu brzucha to pod plecy włóż swój kciuk a twoje cztery palce razem na brzuchu chorego.
Nie rób nagłych ruchów.

BADANIE OPUKIWANIE - jeśli przy opukiwaniu natrafisz na tzw."stłumienie głuche" tzn. że w jelicie jest masa kałowa - wykonać to badanie na bezdechu.
rtg  - serce będzie widoczne

OSŁUCHIWANIE - pacjent w pozycji pół płaskiej lub płaskiej
Pacjentką - poprosić aby ona swą pierś uniosła podczas badania - TO BARDZO WAŻNE!!!



                       Badanie jamy brzusznej w czterech kwadrantach

Wprowadzenie Badania fizykalnego jamy brzusznej należy przeprowadzić w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, przy ułożeniu pacjenta na plecach, tak aby powłoki brzuszne były dobrze widoczne od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego. Mięśnie jamy brzusznej powinny być rozluźnione, obydwie pachwiny dostępne w badaniu, a narządy płciowe przesłonięte. Przed przystąpieniem do badania należy: 

1.poprosić badanego o oddanie moczu, 

2.umieścić poduszkę pod głową pacjenta, 

3.ułożyć ręce badanego wzdłuż ciała lub skrzyżować je na klatce piersiowej (umieszczenie rąk za głową powoduje wzrost napięcia mięśni brzucha), 

4.zająć pozycję po prawej stronie badanego, 

5.jeśli chory skarży się na dolegliwości bólowe, zapytać o umiejscowienie bólu i badać tę okolicę w ostatniej kolejności, 

6.w przypadku niskiej temperatury otoczenia ogrzać ręce i stetoskop poprzez pocieranie dłoni o dłoń oraz pocieranie stetoskopu o powierzchnię fartucha.

 Badanie fizykalne wykonuje się w następującej kolejności: oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie i badanie palpacyjne (obmacywanie). Należy pamiętać, aby wszystkie czynności manualne w trakcie badania wykonywać delikatnie i obserwować twarz badanego (napięcie, grymas spowodowany bólem). 

Brzuch jako obiekt badania dzieli się umownie na następujące regiony :

 - nadbrzusze

 - śródbrzusze 

- podbrzusze 

- podżebrze prawe i lewe 

- okolica lędźwiowa prawa i lewa 

-  okolica pachwinowa prawa i lewa 



      

lub inaczej na 4 kwadranty czyli 

 prawy i lewy kwadrant górny 

 prawy i lewy kwadrant dolny. 

Poszczególne kwadranty wyznaczają linie – pionowa ciągnąca się od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego oraz pozioma przebiegającą przez pępek.

ZDJĘCIE PODZIAŁU BRZUCHA na KWADRANTY itp.



Organy jamy brzusznej:
  • Nerki znajdują się z tyłu po bokach i nie są uznawane jako organ znajdujący się w jamie brzusznej.

  • Żołądek znajduje się pod przeponą, w większości po lewej stronie brzucha.
  •  
  • Wątroba  leży bardziej po prawej stronie jamy brzusznej trochę wyżej od                  żołądka.
  • Trzustka  znajduje się po prawej stronie żołądka, pod nim. częściowo w nadbrzuszu.
  •  Wyrostek robaczkowy znajduje się po prawej stronie w dolnej części brzucha.
  • Śledziona ułożona jest w lewej części nadbrzusza.




Kwadrant górny prawy - wątroba (podżebrze),trzustka (nadbrzusze),dwunastnica (nadbrzusze)
Kwadrant dolny prawy - pęcherzyk żółciowy (podbrzusze),jelito cienkie, jelito czcze i jelito kręte (śródbrzusze i podbrzusze)

Kwadrant górny lewy (nadbrzusze) - żołądek, śledziona
Kwadrant dolny lewy - jelito grube (śródbrzusze i podbrzusze) ,odbyt


Struktura Wywiadu i OLD CART co to?


1.przedstawienie się pacjentowi
2.udział pacjenta (dolegliwości jego itd.)
3.zebranie wywiadu obecnej choroby i badanie fizykalne
4.postawienie diagnozy pielęgniarskiej
5.rozwinięcie planu WRAZ z pacjentem
6.zakończenie

- uwzględnić zatrudnienia pacjenta(jaki zawód i ile lat pracuje)
- ważne jest środowisko i warunki pracy pacjenta
- oraz urazy i choroby zawodowe
- jeśli ma astmę i alergie,wysypka na skórze to spytać o lateks czy w jego pracy jest stosowany
- zapalenie płuc i opłucnej ( czy często występuje)
- data i wynik ostatniej próby Tuberkulinowej ( dodatni 15 mm)


Wywiad powinien trwać nie dłużej niż 45 minut i tu jest bardzo pomocny system OLD CART, którego każda litera oznacza czego można się dowiedzieć o pacjencie:

"O" - oznacza początek kontaktu – pytamy pacjenta o dokładny czas pojawienia się dolegliwości bólowych - np. "Od kiedy ma problem  bólem?" "Od kiedy pojawiły się dolegliwości bólowe "i "O jakiej porze mu się ten ból pojawia  ..." Pamiętajmy w pierwszej kolejności pytamy o te dolegliwości,które najbardziej doskwierają pacjentowi. 
"L" – pytamy pacjenta o lokalizację konkretnego miejsca bólu i  gdzie ten ból promieniuje - wówczas zadajemy takie pytanie"Gdzie boli i w którym miejscu dokładnie?"            
"D"- czyli dynamika bólu - trzeba zapytać pacjenta czy ból pojawił się nagle i czy jego nasilenie jest zmienne np."od jak dawna ta dolegliwość występuje i czy się utrzymuje i jak występuje?"
"C"- czyli charakter bólu jeśli występuje to zadajemy takie pytanie pacjentowi "Jaki ma          charakter ten ból czy jest rwący kłujący piekący rozrywający"pacjent odpowiedzieć nam ,że ciągle go boli
"A"- (czyli agresywność bólu) wówczas dodatkowo zapytać pacjenta "A kiedy u pana/pani mocniej boli" "A kiedy ból zwiększa swoje nasilenie" 
"R"- (tzw.relaksacja bólu) pytamy kiedy ból zmniejsza swoje nasilenia  - trzeba się też zapytać chorego o przebyte choroby np. anginy, NT(nadciśnienie tętnicze) czy była gorączka reumatyczna,oraz o przebytej diagnostyce leczeniu farmakologicznym czy czasem pacjent NIE kupował tańszych leków zamienników w aptece a NIE zawsze są dobrymi odpowiednikami.Spytać się o sposobie odżywiania pacjenta.
"T"- towarzyszące objawy głównej dolegliwości np.nudności,mdłości,wymioty,biegunka itd.





Wywiad OLD CART ,,BÓL BRZUCHA”  http://rm-twojapasja.blogspot.com/2017/10/

O (od kiedy boli) – pytamy pacjenta o dokładny czas pojawienia się dolegliwości bólowych.

L (lokalizacja miejsca bólu oraz jego promieniowanie) – pytamy pacjenta o miejsce lokalizacji bólu. Należy także się dowiedzieć, czy ból jest możliwy do wskazania jednym palcem oraz w którą stronę promieniuje.

D (dynamika bólu) – pytamy pacjenta o rozwój nasilenia bólu; czy pojawił się od razu jako silny, czy też nasilał się stopniowo w miarę upływu minut, godzin, dni.

C (charakter bólu)
 – pytamy pacjenta o charakter bólu, należy to pytanie złożyć w słowa bliskoznaczne opisujące możliwy charakter dolegliwości, np. czy ból jest kłujący, palący, piekący, rwący, rozrywający, przeszywający. Należy unikać zadawania pytań sugerujących odpowiedź, np. „ten ból w klatce piersiowej jest bardziej dławiący, prawda?”.

A (agresywność bólu)
 – pytamy pacjenta o wszelkie okoliczności, w jakich ból zwiększa swoje nasilenie,
zaczynając od położenia ciała i głębokiego oddychania, a na posiłkach kończąc.

R (relaksacja bólu) – pytamy pacjenta o okoliczności, w jakich ból zmniejsza swoje nasilenie, podobnie uwzględnia się położenie ciała, spłycenie oddechu i zależność bólu od przyjmowanych posiłków.

T (towarzyszące objawy) – pytamy pacjenta o wszystkie objawy, jakie towarzyszą głównej dolegliwości. Chory może zgłosić szereg takich objawów, choć nie będę one miały dla niego takiego znaczenia jak dolegliwość główna.

Zasady Wywiadu i w jakim celu Badanie Fizykalne


                                  
 Badanie Fizykalne - robi się w celu  rozpoznania choroby przez lekarza lub inny personel medyczny za pomocą oglądania, opukiwanie, osłuchiwania i palpacji (obmacywanie) pacjenta
 Badanie fizykalne dostarcza - przede wszystkim daje dużo informacji badającej osobie o pacjencie. Jest bardzo dużo innych metod diagnostycznych takich jak: echokardiografia, monitorowanie holterowskie, rezonans magnetyczny,to badanie fizykalne jest i powinno być zawsze podstawowym badaniem,które polega na rozmowie z pacjentem, czyli zebraniu wywiadu i po tym przystępuje się do badania fizykalnego.Po w szczegółowym wywiadzie lekarskim - (pielęgniarki/pielęgniarze po kursie specjalistycznym W i B.F z lekarzem razem decydują o dalszym ...) w połączeniu z badaniem fizykalnym stanowią podstawę do dalszego wyboru kolejnych metod diagnostycznych.Podczas Wywiadu z pacjentem budować zaufanie i aktywnie słuchać tego co pacjent nam mówi  (pytania otwarte to mają być ,wyrażające empatię) to badanie przeprowadzać w warunkach komfortowych.
W jakich warunkach przeprowadza się badanie fizykalne - w cichym i wolnym od zakłóceń otoczenia. Usiądź tak, by pacjent był z boku Twojego biurka NIE naprzeciwko czyli po drugiej stronie Twojego biurka.Warunki w jakich odbywa się badanie ma znaczenie zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci - może powodować niepokój dziecka i spowoduje że badanie będzie mieć mniejszą wartość. Przyjazne i przystosowane wnętrze  korytarza do pokoju badań powinna panować cisza, brak pośpiechu i tłoku to pozwala uniknąć dziecku stresu jeszcze przed badaniem,a więc spokojnej rozmowy matki z lekarzem czy pielęgniarką, dziecko może swobodnie chodzić i zapoznać się z otoczeniem,w którym jest przed badaniem.
Zasady zbierania wywiadu czyli informacji poufnych od pacjenta przede wszystkim trzeba zwracać się do pacjenta używając nazwiska i formy Pan-Pani czyli np. Pani Gołębiewska oraz przedstawić się sam. Zacznij zbieranie wywiadu od zadawania pytań otwartych: Co sprowadza Panią do przychodni czy szpitala? Proszę mi o tym opowiedzieć". Dodatkowe sposoby zachęcania pacjentów do powiedzenia o swojej sytuacji.To co nam ułatwia to wywiad - pozycja ciała, działania lub słowa, które wyrażają zainteresowanie, takie jak pochylenie się do przodu, utrzymywanie kontaktu wzrokowego to zachęcanie pacjenta do dalszej rozmowy przez wtrącenie w odpowiednim momencie słów np. Proszę kontynuować; Refleksja - powtórzenie słowa lub zdania, którego pacjent użył; Wyjaśnianie - zapytanie pacjenta, co miał na myśli używając danego słowa lub zdania. Stosować odpowiedzi wyrażające empatię - okazywanie przez działania lub słowa zrozumienia uczuć pacjenta, jak poprzez zaoferowanie chusteczki lub powiedzenie "Rozumiem panią/pana" lub np. "To musiało być straszne"; Pytanie o odczucia pacjenta względem objawów, zdarzeń lub innych spraw; Konfrontacja - stwierdzenie czegoś na temat zachowania się bądź uczuć pacjenta nie wyrażonych słownie lub najwyraźniej niezgodnych z tym co opowiada; Interpretacja - ujęcie w słowa tego, co wywnioskowałeś na temat uczuć pacjenta lub znaczenia jakie mają dla niego objawy, zdarzenia lub inne sprawy.By uzyskać pewne szczegóły, często konieczne jest zadanie pytań wprost. Sformułuj je używając języka zrozumiałego dla pacjenta. Zadawaj je naturalnie, tak by nie zrazić pacjenta.Pytaj tylko o jedną rzecz w danym momencie. Zacznij od spraw ogólnych, przechodząc do szczegółowych. Poproś raczej o odpowiedzi zróżnicowane zamiast prostego "tak" lub "nie".
           

                                CAŁOŚCIOWY WYWIAD DOTYCZĄCY OSOBY DOROSŁEJ 

DATA zbierania wywiadu 
DANE PERSONALNE: wiek, płeć, rasa, miejsce urodzenia, stan cywilny, zawód i wyznanie 
ŹRÓDŁO SKIEROWANIA (jeśli pacjent był kierowany to OD KOGO i czy już zbierany był wywiad NA ILE MOŻNA POLEGAĆ na zebranym wywiadzie )
OBECNA CHOROBA: jasne, chronologiczne przedstawienie uwzględniające początek problemu, okoliczności w jakich się pojawił, jego przejawy i wszelkie zastosowane leczenie.
GŁÓWNE OBJAWY POWINNY BYĆ OPISANE PRZY UWZGLĘDNIENIU SIEDEM PODSTAWOWYCH CECH CHARAKTERYZUJĄCYCH: 1.Umiejscowienie 2.Charakter 3.Wielkość lub nasilenie 4.Przebieg (początek, czas trwania, częstotliwość) 5.Okoliczności 6.Czynniki nasilające lub łagodzące 7.Objawy towarzyszące
WYWIAD DOTYCZĄCY PRZESZŁOŚCI PACJENTA Obecny stan zdrowia Choroby przebyte w dzieciństwie Choroby wieku dojrzałego Choroby psychiczne Wypadki i urazy Zabiegi operacyjne Pobyt w szpitalu/szpitalach.
OBECNY STAN ZDROWIA czyli Przyjmowane leki, leki kupowane bez recepty, witaminy/mikroelementy i leki pożyczane od kogoś wraz z podaniem dawek i sposobu przyjmowania, i w zioła Spytać się o Uczulenia Produkty tytoniowe z podaniem rodzaju, ilości i okresu stosowania Alkohol, narkotyki i substancje pochodne Dieta, w tym codzienne  jedzenie i napoje oraz jak często
Badania przesiewowe, takie jak próba tuberkulinowa, wymaz cytologiczny, mammografia, poziom cholesterolu, badanie stolca na obecność krwi Szczepienia, takie jak szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi, błonicy, poliomyelitis, odrze, róŝyczce, śwince, grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, Haemophilus influenzae typ B oraz szczepionka pneumokokowa.
Wywiadzie spytać się  o Rytm snu Wysiłek fizyczny i odpoczynek Zagrożenia środowiskowe w domu, szkole i miejscu pracy Czynniki wpływające na bezpieczeństwo, takie jak używanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie
WYWIAD RODZINNY Wiek i stan zdrowia lub wiek i przyczyna śmierci rodziców, rodzeństwa, współmałżonka, dzieci. Pomocne mogą być też dane dotyczące innych krewnych. Występowanie cukrzycy, choroby serca, hypercholesterolemii, wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, udaru, choroby nerek, gruźlicy, nowotworu, zapalenia stawów, niedokrwistości, alergii, astmy, bólów głowy, padaczki, choroby psychicznej, alkoholizmu, narkomanii i objawów, takich jak te, które występują u pacjenta.
WYWIAD PSYCHOSOCJALNY Sytuacja w domu i osoby ważne dla pacjenta, w tym rodzina i przyjaciele Rytm życia codziennego w ciągu doby Znaczące doświadczenia, w tym dorastanie, szkoła, służba wojskowa, praca, sytuacja finansowa, małżeństwo, przejście na emeryturę Wyznanie, o ile ma to znaczenie - pogląd na teraźniejszość i przyszłość
                                     PRZEGLĄD UKŁADÓW ANATOMICZNYCH CIAŁA  u dorosłych
Ciężar ciała normalny, zmiany ciężaru ciała w ostatnim czasie (spr.waga ciała,wzrost,obwód ciała):zmęczenie, gorączka (pomiar parametrów - temp..ilość oddechów -- prawidłowa 16 do 20 oddechów na minutę).
Skóra - to odpowiedź naszego organizmu. Uszkodzenia i Zmiany skórne (ważna lokalizacja kolor rodzaj-plamka pęcherz, krosta, guz i ile - jeden czy kilka ) czyli to są wszelkie guzki, owrzodzenia, świąd, suchość skóry, zmiana zabarwienia, zmiany dotyczące owłosienia lub paznokci wówczas można zaproponować choremu poradę u dermatologa. Wygląd skóry spr. czy na pewno nie ma odleżyn jeśli są założyć kartę p/odleżynową. Paznokcie są odpowiedzią na niedobory np. oddzielenie paznokcia od łożyska to jest objaw zanokcicy. Owłosienie jakie było a jakie obecnie jest ( choroby wątroby).CZAS (dni tygodnie miesiące itp. i GDZIE np. w podróżach do krajów tropikalnych u pewnej osoby pod skórą czaszki zalęgły się larwy muchy a potem odczuwał dziwne przemieszczenia pod tą skórą - dzięki prawidłowo przeprowadzonemu wywiadu i wykonaniu badań fizykalnych szczegółowych całej głowy pomogło się pacjentowi i usunięto larwy i zalęknione tam pod skórą muchy które wchodziły i wychodziły mu w danym miejscu owłosionym głowy i to miejsce głowy odpowiednio zabezpieczono. Trzeba koniecznie też się pytać pacjenta jaki zawód wykonuje czy czasem nie ma styczności ze środkami chemicznymi i jest teraz wysypka na rękach. Jeśli rozstępy - to ciąża, często uczulają kosmetyki. ZASADA jest taka  NAJPIERW OGLĄDAMY potem DOTYKAMY dany element ciała pacjenta.

Kępka włosów przy kręgosłupie to jest rozszczepienie kręgosłupa.

Tatuaże - mogą zrobić uczulenie na coś
Głowa BÓLE: głowy i oczu, uraz głowy, zaburzenia równowagi (pomiar RR i HR),zaczerwienienia oczu, jaskra, zaćma.SŁUCH - szum w uszach, zawroty głowy, infekcje, wyciek z uszu. NOS - katar sienny, krwawienie, zatoki (jak często)
 Oczy. Ostrość wzroku, okulary lub soczewki kontaktowe, ostatnie badanie oczu, ból, zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, podwójne widzenie, plamy i plamki, migające światła, jaskra, zaćma Uszy. Słuch, szum w uszach, zawroty głowy, ból uszu, infekcja, wyciek Nos i zatoki. Częste przeziębienia; zatkanie" nosa, wydzielina, świąd; katar sienny, krwawienia z nosa, problemy z zatokami
Jama ustna i gardło. Stan zębów i dziąseł, krwawienie z dziąseł, bolesność języka, częste bóle gardła, chrypka ,zmiana głosu i spytać się od czego może być i jak to jest długo (informacje pogłębić)                                    
Szyja.ból i dyskomfort  Guzy szyi, powiększone węzły chłonne, wole (problem z tarczycą), ból lub sztywność szyi 
Piersi. Guzki, ból lub dyskomfort, wyciek z brodawki, konieczna jest tu samokontrola                                
 UWAGA - u mężczyzn też taki problem może pojawić się jak u kobiet.
Układ pokarmowy - to problemy z połykaniem i przełykaniem, zgaga, problem z apetytem, nudnościami, wymiotami, krwawe wymioty, niestrawność. Częstość wypróżnień, zabarwienia i objętość stolca, zmiana rytmu wypróżnień, krwawienie z odbytu lub smoliste stolce, guzki krwawnicze, zaparcia, biegunka. Bóle brzucha, nietolerancja pokarmowa, nadmierne odbijanie się lub oddawanie gazów, żółtaczka, kłopoty ze strony wątroby lub pęcherzyka żółciowego, zapalenie wątroby.
Układ oddechowy. Kaszel, plwocina (kolor, ilość), krwioplucie, świsty, słuchając chorego podczas wywiadu usłysz czy chory mówi swobodnie czy występuje drżenie głosowe, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, rozedma, zapalenie płuc, gruźlica, zapalenie opłucnej, ostatnie zdjęcie rtg klatki piersiowej.

W warunkach prawidłowych liczba oddechów u osoby dorosłej wynosi 12–16 na minutę, natomiast u noworodka około 40 (dopiero powyżej 60 oddechów na minutę pozwala na rozpoznanie tachypnoe).
Klatka piersiowa jest jamą ciała zawierającą płuca i serce.
 Układ krążenia. Problemy z sercem, NT-wysokie ciśnienie tętnicze krwi, gorączka reumatyczna, szmery w sercu, ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, duszność, duszność w pozycji leżącej, napadowa duszność nocna, obrzęki, spytać czy pacjent ma wcześniejsze ekg lub inne badania serca
 Obwodowy układ krążenia. Chromanie przestankowe, kurcze mięśni nóg, żylaki kończyn dolnych, zakrzepy w żyłach tzw. zakrzepica 
Układ moczowo-płciowy - częstość oddawania moczu, wielomocz,oddawanie moczu w nocy, pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, krwiomocz, parcie na mocz, zmniejszony lub słabszy strumień moczu, niemożność natychmiastowego oddania moczu, nietrzymanie moczu, zakażenie układu moczowego, obecność kamieni.            Układ płciowy męski to przepukliny, przerost gruczołu krokowego, wyciek z cewki moczowej lub owrzodzenie, ból jąder ,choroby przenoszone drogą płciową i sposób ich leczenia, narażenie na AIDS, zapobieganie AIDS i innym chorobom przenoszonym drogą płciową. Zainteresowania seksualne, orientacja seksualna, satysfakcja i występujące problemy oraz metody antykoncepcji.                                                                                                  Układ płciowy żeński to po pierwsze wiek pacjentki i pojawienie się pierwszej miesiączki, regularność jej częstość i czas trwania, objętość utraconej krwi , krwawienia między miesiączkowe lub po stosunku, ostatnia miesiączka, bolesne miesiączkowanie, napięcie przedmiesiączkowe, wiek wystąpienia menopauzy, objawy menopauzy, krwawienia pomenopauzalne, Upławy, świąd, owrzodzenia, guzki, wszelkie choroby przenoszone drogą płciową i sposób ich leczenia, narażenie na AIDS, zapobieganie AIDS i innym chorobom przenoszonym droga płciową Liczba ciąż, liczba porodów, liczba poronień (samoistnych, sztucznych); powikłania związane z ciążą, to jest ważne by zapytać się ile było ciąż i porodów oraz powikłania (mogła być w ciąży ale płód był martwy z jakiegoś powodu więc nie było normalnego porodu, więc ilość ciąż nie oznacza że tyle było porodów. metody antykoncepcji Zainteresowania seksualne, orientacja seksualna, aktywność, satysfakcja i występujące problemy, w tym bolesne stosunki płciowe
Układ mięśniowo-szkieletowy. Bóle mięśni lub stawów, sztywność, zapalenie stawów, dna moczanowa, ból okolicy krzyżowej kręgosłupa. Jeśli występują, opisz lokalizację i objawy towarzyszące (obrzęk, zaczerwienienie, ból, tkliwość, sztywność, osłabienie, ograniczenie ruchomości lub aktywności). 
Układ nerwowy. Omdlenia, utraty przytomności, napady padaczkowe, osłabienie, porażenie, drętwienie, mrowienie, drżenia lub inne ruchy mimowolne, zaburzenia pamięci.
Układ hematologiczny - krwiotwórczy. Niedokrwistość, łatwe powstawanie siniaków lub krwawień, przetoczenia krwi w przeszłości i ewentualne reakcje na nie, 
Układ endokrynologiczny. Problemy z tarczycą, nietolerancja zimna lub gorąca, nadmierna potliwość, cukrzyca, nadmierne pragnienie lub głód, wielomocz, zmiany na skórze, nieregularne miesiączki. 
Stan psychiczny. Nerwowość, nadmierne napięcie nerwowe, nastrój w tym jego obniżenie; lęki, zaburzenia emocjonalne, różne myśli samobójcze; pamięć

                                               CAŁOŚCIOWY WYWIAD DOTYCZĄCY DZIECKA
 Zbieranie wywiadu dotyczącego dziecka przeprowadza się według tego samego schematu, jak u osoby dorosłej, z pewnymi dodatkami przedstawionymi poniżej. 
DANE PERSONALNE. Data i miejsce urodzenia; zdrobnienia; imiona rodziców (i nazwiska każdego z nich, jeśli są różne).
 GŁÓWNE DOLEGLIWOŚCI. Ustal, czy budzą one niepokój dziecka, rodzica (rodziców), nauczyciela lub jakiejś innej osoby. 
OBECNA CHOROBA. Ustal, jak każdy członek rodziny reaguje na objawy dziecka, dlaczego się martwi i jakie wtórne korzyści dziecko może odnieść dzięki chorobie.
 WYWIAD DOTYCZĄCY PRZESZŁOŚCI Wywiad dotyczący narodzin jest ważny, jeśli obecnie występują zaburzenia neurologiczne lub zaburzenia rozwoju. Jeśli jest to konieczne, uzyskaj dane ze szpitala.
OKRES PRZEDPORODOWY - stan zdrowia matki, przyjmowane leki, spożycie alkoholu i stosowanie narkotyków, krwawienie z dróg rodnych, przybieranie na wadze, czas trwania ciąży Okres porodu - przebieg i rodzaj porodu, waga urodzeniowa, ocena w skali Apgar w 1 i 5 minucie 
OKRES POPORODOWY - działania resuscytacyjne, sinica, żółtaczka, infekcje, charakter związku matki z dzieckiem
 WYWIAD DOTYCZĄCY KARMIENIA, ważny w przypadku dzieci niedożywionych. przekarmionych Karmienie piersią - częstotliwość i czas trwania karmienia, doświadczane trudności; przebieg i odzwyczajanie od karmienia piersią Karmienie sztuczne - rodzaj, ilość, częstotliwość; wymioty, kolki, biegunka; witaminy, dostarczanie żelaza i  kwasu foliowego; wprowadzanie pokarmów stałych Nawyki Żywieniowe - co lubi a czego nie lubi dziecko, rodzaje i ilość spożywanego jedzenia; nastawienie i sposób radzenie sobie rodziców z problemami w karmieniu
 WYWIAD DOTYCZĄCY WZRASTANIA I ROZWOJU jest ważny, gdy występuje opóźnienie wzrostu, niedorozwój psycho motoryczny i intelektualny oraz zaburzenia zachowania Rozwój fizyczny - masa ciała, wzrost, obwód głowy przy urodzeniu, w 1, 2, 5 i 10 roku życia; okresy powolnego i szybkiego wzrostu
ROZWÓJ tzw. "Kamienie milowe" - wiek, w którym dziecko zaczęło utrzymywać uniesioną główkę, przewracać się na plecy, samodzielnie siedzieć, stać, chodzić i mówić 
ROZWÓJ SPOŁECZNY - rytm snu w dzień i w nocy; umiejętność korzystania z toalety; problemy z mową; zachowania nawykowe; problemy z dyscypliną; osiągnięcia w szkole; stosunki z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami
OBECNY STAN ZDROWIA Uczulenia. Zwróć szczególną uwagę na uczulenia występujące w dzieciństwie - wyprysk alergiczny, pokrzywka, przetrwały katar alergiczny, astma oskrzelowa, nietolerancje pokarmowe i nadwrażliwość na ukąszenia owadów. Szczepienia. W tym daty podania i jakiekolwiek reakcje uboczne. Badania przesiewowe. W tym badanie wzroku, słuchu, poziomu cholesterolu, obecności gruźlicy, stężenia ołowiu we krwi oraz obecności wrodzonych wad metabolicznych.
KOLEJNOŚĆ CAŁOŚCIOWEGO BADANIA Ogólne wrażenie Stan psychiczny Skóra Głowa i szyja, w tym wstępna obserwacja sposobu oddychania
BADANIE UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO SZYI i GÓRNEJ CZĘŚCI PLECÓW; tkliwość trójkąta żebrowo-kręgowego Tylna część klatki piersiowej i płuc Oglądanie gruczołów piersiowych, dołów pachowych, węzłów chłonnych położonych powyżej kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej
BADANIE UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO, STAWU SKRONIOWO ŻUCHWOWEGO i KOŃCZYN GÓRNYCH, o ile są wskazania Badanie palpacyjne gruczołów piersiowych Przednia część klatki piersiowej i płuc
UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY by znaleźć niewyczuwalne uderzenie koniuszkowe i by usłyszeć lewostronne S 3 lub S 4 i szmer zwężenia zastawki mitralnej by usłyszeć szmer niedomykalności zastawki aorty
BRZUCH u CHŁOPCÓW: odbytnica a u DZIEWCZĄT: narządy płciowe i odbytnica                                   
Kończyny dolne i stopy: badanie obwodowego układu krążenia i układu mięśniowo-szkieletowego, oglądanie pod kątem oceny neurologicznej (ułożenie, masa mięśniowa, ruchy mimowolne) żylaki
KRĘGOSŁUP,KOŃCZYNY DOLNE i STOPY - u CHŁOPCÓW: narządy płciowe i obecność przepuklin. Chód, próba Romberga (ujawnienie zaburzeń równowagi ciała pozycja stojąca z zestawionymi stopami oczy otwarte, potem zamknięte i patrzenie w jeden punk i stać prosto z rękoma prostymi w tył), nasilona pronacja (obrót stopy wokół jej długiej osi, obniżenie brzegu przyśrodkowego, podniesienie brzegu bocznego stopy).
SZCZEGÓŁOWE BADANIA NEUROLOGICZNE, o ile są wskazania: Nerwy czaszkowe, które nie były jeszcze badane Część ruchowa: masa mięśniowa, napięcie mięśniowe, siła, szybkie ruchy naprzemienne, próba palec-nos" Część czuciowa Odruchy


        PALPACYJNE BADANIE JAMY BRZUSZNEJ

Badanie palpacyjne ma służyć do oceny napięcia powłok skórnych i orientacyjnej wielkości narządów wewnętrznych oraz w poszukiwaniu tworów patologicznych w obrębie skóry tkanki podskórnej i jamy brzusznej. Technika - badania palpacja - może mieć charakter powierzchowny lub głęboki. Badanie powierzchowne pozwala na wstępną lokalizację nieprawidłowych struktur w obrębie jamy brzusznej, które dokładniej weryfikuje się podczas badania z użyciem silniejszego ucisku (palpacja głęboka). W przypadku wzmożonego napięcia mięśni brzucha można poprosić pacjenta o nieznaczne zgięcie kończyn dolnych w stawach kolanowych, umieścić pod kolanami poduszkę lub zwinięty w rulon koc, polecając dodatkowo oddychanie przez otwarte usta. W badaniu należy posługiwać się powierzchnią dłoni i opuszkami palców, nigdy zaś końcami palców (uwaga na paznokcie). Ponadto należy unikać gwałtownych pchnięć powłok brzucha oraz badania oziębionymi dłońmi.



            Jak ma przebiegać prawidłowo badanie

Badanie rozpoczyna się od palpacji jelita grubego. Badający układa dłoń na powierzchni powłok brzusznych w okolicy lewego podbrzusza, tak by linia utworzona przez opuszki palców przebiegała równolegle do esicy. U pacjentów z grubą warstwą podskórnej tkanki tłuszczowej należy zwiększyć siłę nacisku posługując się techniką oburęczną, czyli kładąc dłoń ręki lewej na grzbiet dłoni badającej. Badanie polega na wykonywaniu opuszkami palców ruchów wahadłowych, przesuwając dłoń badającą wzdłuż esicy. Po zakończeniu palpacji esicy badaniem obejmuje się pozostałe odcinki okrężnicy, która przypomina kształtem odwróconą literę U. Badanie kończy się w prawym dolnym kwadrancie, w okolicy kątnicy i wyrostka robaczkowego. U osób szczupłych w rzucie esicy wyczuwa się zazwyczaj kilkucentymetrowy cylindryczny twór, który odpowiada odcinkowi jelita wypełnionego masami kałowymi. Silny ból towarzyszący palpacji esicy jest zwykle wynikiem zapalenia uchyłków. Długa poprzecznica wypełniona masami kałowymi może przemieszczać się do podbrzusza i tam naśladować „patologiczny opór”. Okrężnica wstępująca i zstępująca u ludzi zdrowych nie są 
wyczuwalne, gdyż te fragmenty jelita leżą w przestrzeni zaotrzewnowej. Podczas badania poszukuje się oporów patologicznych mogących przemawiać za obecnością guzów nowotworowych lub zapalnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę krętniczo-kątniczą (prawy dolny kwadrant). Guz tej okolicy może być wynikiem perforacji zapalnie zmienionego wyrostka robaczkowego oklejonego otrzewną, tzw. plastron, lub choroby Leśniowskiego-Crohna, w której dochodzi do powstania konglomeratu pętli jelitowych z odczynem ropno-włóknistym. Bolesność w miejscu odpowiadającym 2/3 odległości między pępkiem i prawym kolcem biodrowym miednicy (punkt McBurneya) może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Badanie jelita cienkiego ma znaczenie wyłącznie orientacyjne, ponieważ u osoby zdrowej nie jest ono wyczuwalne. W poszukiwaniu guzów jelita cienkiego dokonuje się palpacji pola okołopępkowe które stanowi obszar rzutowania się jelita cienkiego na przednią ścianę jamy brzusznej. Po zakończeniu palpacji jelit uzupełnia się badanie palpacyjne o pozostałe obszary w poszczególnych kwadrantach brzucha. Jeśli stwierdzi się obecność patologicznego tworu, należy określić jego umiejscowienie, wielkość, kształt, spoistość, stosunek do otaczających tkanek, ruchomość i bolesność. Obrona mięśniowa polega na silnym skurczu mięśni powłok brzusznych uniemożliwiającym przeprowadzenie badania. Pacjent może kontrolować ten objaw lub może on być niezależny od jego woli. W pierwszym przypadku wzrost napięcia mięśni jest wynikiem lęku i ustępuje po uspokojeniu pacjenta. W drugim przypadku wskazuje na podrażnienie/zapalenie otrzewnej lub jest wynikiem bardzo silnego bólu podczas palpacji. Mimowolny wzrost napięcia mięśni występuje zarówno w fazie wdechu,
jak i wydechu.



OBSERWACJE i DIAGNOZY

1. Twój żołądek boli, gdy nie jesz śniadania.. 💚Również wtedy, gdy nie trawisz sytuacji lub ludzi w swoim życiu... 2. Twoje nerki są zranio...